Psychoterapia

Nieświadomość

Psychoterapia psychodynamiczna opiera się na założeniu, że znaczna część życia psychicznego człowieka jest nieświadoma. O istnieniu nieświadomości można wnioskować na podstawie objawów, snów, czy sposobów tworzenia przez pacjenta relacji z innymi osobami.

Psychiczny determinizm

Nieświadome procesy kształtują życie człowieka: człowiek z powodów nieświadomych nawiązuje relacje z osobami, posiada określone zainteresowania zawodowe, spędza wolny czas na wykonywaniu pewnych czynności.

Przeszłość to prolog

Doświadczenia niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa mają wpływ na kształtowanie się dorosłej osobowości. Nie chodzi jednak o to “jak było”, ale raczej jak nieświadomie “zostało zapamiętane”.

Przeniesienie

Psychoterapia psychodynamiczna możliwa jest dzięki temu, że pomiędzy terapeutą a pacjentem tworzy się relacja terapeutyczna, na podstawie której terapeuta może wnioskować o życiu psychicznym pacjenta.

Nieodłącznym elementem psychoterapii psychodynamicznej jest analiza przeniesienia. Przeniesienie to nieświadomy proces, w którym pacjent “przenosi” na terapeutę uczucia, pragnienia, oczekiwania, które w przeszłości doświadczał wobec znaczących osób.

 

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Czytaj więcej...